top of page
restaurang.jpg

Klubben

Töreboda Golfklubb har funnits sedan hösten 1965 och började då med 3 hål. 1990 stod de 18 hålen klara och invigdes av idrottsminister Lönnqvist.

I dagsläget har klubben ca 600 medlemmar i alla åldrar. Vi har en aktiv juniorverksamhet med olika träningsgrupper. På Töreboda Golfklubb har vi en väldigt familjär känsla! Alla är välkomna!

 

Medlemsvård är därmed viktigt för klubben, medlemsgruppen brukar under säsongen anordna olika typer av aktiviteter. Exempelvis regelvandring på banan med vår PRO, vilket brukar vara både trevligt och nyttigt.  

 

De senaste åren har vi fokuserat på att fräscha upp byggnaderna på anläggningen. Dessutom har vi för inte så länge sedan gjort ett nytt servicehus till våra gäster, vilket varit väldigt uppskattat!

 

Nu satsar vi mycket på banan. Vintern 20-21 genomfördes ett av de största projekten klubben tagit sig an på många år- trädprojektet. I och med att många träd var angripna av granbarkborren och var tvungna att tas ner så gjordes ett helhetsgrepp där vi genomförde en trädinventering på hela banan med hjälp av experter på området. Liksom lyssnade på medlemmarnas åsikter. Tack vare den kalla vintern kunde projektet genomföras. Många träd togs ner med resultatet att vi nu har en betydligt luftigare- och förhoppningsvis mer välmående bana!

Tee på hål 1 görs om och blir en mycket trevligare start på vår vackra bana.

Vi fyller ut områden på banan för att få bättre landningsytor och en trevligare layout

Projekt inför 2024 blir att jobba vidare med nya greenområdet på hål 12 samt trädplanteringar, uppröjning mellan hål osv

 

2015 fyllde Töreboda Golfklubb 50 år! 

Läs mer om klubbens historia

Medlemssidan

(Lösenordsskyddat - lösenordet får du av Carina i kansliet.

Mejla info@torebodagk.se)

Ingen kan göra allt - men alla kan göra något

Arbetet i en golfklubb bygger på frivillig arbetskraft. Vill du engagera dig i något av klubbens olika projekt? 

Hör av dig till Carina i kansliet om du vill hjälpa till!

Tel 0506-12305 eller mail info@torebodagk.se

Styrelsen

Ordförande - Stefan Lundvall - lundvall.stefan@telia.com  - 072-712 0015

 

Vice ordförande - Carina Mann  - stenudden59@hotmail.com -  070 325 0446

 

​Sekreterare - Hanna Nilsson -hannanilsson90@outlook.com - 0702288343

Fastighet - Bo Sundqvist - bosse.sundquist@telia.com  - 0708-108556 

Ekonomi - Tommy Gustavsson - tommy.toreboda@gmail.com - 0767616140

GIT och medlemsgrupp  -Mats Rieschel  -mats.rieschel@gmail.com - 0703996020

Tävling - Isabelle Sundqvist  isabelle_hovbjer@hotmail.com - 072 022 7968

Projekt - Ingemar Olofsson ingemar2610@hotmail.com  073 0275293
 

Adjungerad ledamot - Dan Andersson - anderssonyy@gmail.com -  070 8951504 
Klubbchef

 

Adjungerad ledamot - Håkan Gustafsson - hakan.gustavsson@beansincup.se - 070 813 0036
Banan

Adjungerad ledamot- Rickard Carringer - r_carringer@hotmail.com - 0735889456
Juniorgruppen

 

 

Arbetsgrupper

Tävling- och regelgruppen

 

Ordförande - Per Sundquist - persundquist73@gmail.com  - 072-4428582

 

Ledamot - Joakim Karlsson - jockesocker@gmail.com  - 070-6471022

 

Ledamot - Anders Björkman- anders.bjorkman@itstod.se  - 072-8580071      

Ledamot - Joel Karlsson - ​joelkarlsson88@hotmail.com - 073 262 6561
 

 

Regelansvarig/hcp 

 

Dan Andersson - anderssonyy@gmail.com -  070 8951504 

         

Medlemsgruppen

Margareta Danielsson, Ordförande, margaretadan8@gmail.com, 070-2288571

Kristina Jacobsson, kristina.toreboda@gmail.com - 073-8039391

Yvonne Klasson, yvonneklasson0903@gmail.com, 070-9441612

Elisabeth Persson, elisabeth.persson54@gmail.com, 070-5244715

Catharina Kjellberg, catharina.kjellberg@live.se, 073-7189342

Marie Larsson, marienyberg@hotmail.com, 070-8609251

 

 

 

Bangruppen

Ordförande - Håkan Gustavsson - hakan.gustavsson@beansincup.se - 0708 130036

Ledamot - Peter Andersson, Greenkeeper -  petergreenkeeper@torebodagk.se

               

Ledamot  - Magnus Olsson - magnuso1973@gmail.com  - 070-3324791 

                                                        

Ledamot  - Annika Lindvall -  akinawa@yahoo.com  - 0706-866279

Juniorgruppen

 

Ordförande- Rickard Carringer - r_carringer@hotmail.com - 073 5889456

 

Ledamot  -  Daniel Persson- daniel.persson1102@gmail.com - 073 8434819

Ledamot - Eddi Bergström - Eddi.bergstrom@icloud.com - 070 8108556

Ledamot - Patrik Johansson - patrik.johansson@daloc.se - 070 6561190

 

​Ledamot - Samuel Antonsson

 

Valberedning

 

Ordförande - Leo Persson - loepersson@gmail.com - 070-822 55 38

 

Ledamot - Mikael Abrahmson -  mab@lfr.se - 070-8717012

Ledamot - Sven-Olof Persson - perssonsop@gmail.com - 0703937330

 
 

PR & Sponsorprojekt

Ordförande - Tommy Gustavsson -  - tommy.toreboda@gmail.com - 0767616140

 

Ledamot  - Ingemar Olofsson  - ingemar2610@hotmail.com  -  073 0275293

Ledamot /kansli - Carina Kindbom - carina@torebodagk.se - 0506-12305

Ledamot - Håkan Gustafsson  -  hakan.gustafsson@beansincup.se   - 0708 130036

Ledamot - Johan Eriksson - johan.eriksson@ahlsell.se - 070 8882287

Revisorer

 

Revisor   - Ann Lindeberg

Revisor  - Jan Erik Ståhl

Personal

Kansli - Carina Kindbom

Greenkeeper - Peter Andersson

 

Banarbetare

 

David Börjesson

Micael Isaksson

Mekaniker/Banarbetare

Artisom Arlov

 

Vaktmästare

Per Adolfsson

Lokalvårdare

Lena Karlsson

bottom of page