Klubben

Töreboda Golfklubb har funnits sedan hösten 1965 och började då med 3 hål. 1990 stod de 18 hålen klara och invigdes av idrottsminister Lönnqvist.

2015 fyllde Töreboda Golfklubb 50 år! 

Läs mer om klubbens historia

 

I dagsläget har klubben ca 600 medlemmar i alla åldrar. Vi har en aktiv juniorverksamhet med olika träningsgrupper. På Töreboda Golfklubb har vi en väldigt familjär känsla! Alla är välkomna!

 

Medlemsvård är därmed viktigt för klubben, medlemsgruppen brukar under säsongen anordna olika typer av aktiviteter. Exempelvis regelvandring på banan med vår PRO, vilket brukar vara både trevligt och nyttigt.  

 

De senaste åren har vi fokuserat på att fräscha upp byggnaderna på anläggningen. Dessutom har vi för inte så länge sedan gjort ett nytt servicehus till våra gäster, vilket varit väldigt uppskattat!

 

Nu satsar vi mycket på banan. I vinter genomfördes ett av de största projekten klubben tagit sig an på många år- trädprojektet. I och med att många träd var angripna av granbarkborren och var tvungna att tas ner så gjordes ett helhetsgrepp där vi genomförde en trädinventering på hela banan med hjälp av experter på området. Liksom lyssnade på medlemmarnas åsikter. Tack vare den kalla vintern kunde projektet genomföras. Många träd togs ner med resultatet att vi nu har en betydligt luftigare- och förhoppningsvis mer välmående bana!

 

Tee på hål 1 görs om och blir en mycket trevligare start på vår vackra bana!

 

 

Styrelsen

Ordförande - Tommy Gustavsson  - tommy.toreboda@gmail.com -  076 7616140
 

Vice ordförande - Eleonor Hermansson - eleonorehermansson@gmail.com - 0739 - 836 825

Sekreterare - Julie Klahr - klahr.julie@gmail.com  - 0760-26 34 13

Ledamot - Bo Sundqvist- bosse.sundquist@telia.com  - 0708-108556  Fastighet

 

Ledamot - Stefan Lundvall - lundvall.stefan@telia.com  - 072-712 0015

 

Ekonomi - Arne Johanzon - arne@tgb-sidan.se  -070-6705719

Suppleant - Carina Mann - stenudden59@hotmail.com - 070 325 0446

Suppleant - Karin Kruse - karin.kruse@outlook.com - 070 323 1743

Adjungerad ledamot - Dan Andersson - anderssonyy@gmail.com -  070 8951504  klubbchef

 

Adjungerad ledamot - Håkan Gustafsson håkan.gustavsson@beansincup.se - 070 813 0036

Banan

 

 

Arbetsgrupper

Tävling- och regelgruppen

 

Ordförande - Per Sundquist - persundquist73@gmail.com  - 073-1823314

 

Ledamot - Joakim Karlsson - sockerdricka@telia.com  - 070-647102

 

Ledamot - Anders Björkman- anders.bjorkman@itstod.se  - 072-8580071      

 

Regelansvarig/hcp 

 

Tränare/PRO- Mats Robertsson - mats@torebodagk.se

         

Medlemsgruppen

 

Ordförande - Kristina Jacobsson - kristina.toreboda@gmail.com  - 073-8039391

Ledamot - Birgit Abrahmsson  - birgit.abrahmson@telia.com  - 070 22 88 222

Ledamot - Mats Robertsson - mats@torebodagk.se - 070 791 05 91

Ledamot - Eleonor Hermansson - eleonorehermansson@gmail.com - 0739 - 836 825


 

Bangruppen

Ordförande - Håkan Gustavsson - hakan.gustavsson@beansincup.se -0708 130036

 

Ledamot  - Andreas Viktorsson - andreas_viktorsson@hotmail.com - 070-3138063

               

Ledamot  - Magnus Olsson - magnuso1973@gmail.com  - 070-3324791 

                                                        

Ledamot  - Annika Lindvall -  akinawa@yahoo.com  - 0706-866279

Greenkeeper - Patrick Blomqvist - patrick@torebodagk.se


 

Juniorgruppen

 

 

Ordförande  -  Anders Björkman - anders.bjorkman@itstod.se  - 072-858 00 71

 

Ledamot  -  Ewa Ewaldson - ewaldson.ewa@gmail.com   -  070-6660343

Ledamot  - Robert Ewaldson   - robert.ewaldson@mariestad.se - 073-2323455
 

Ledamot - Daniel Kling - danielkling@icloud.com  - 070 2582380

 

Ledamot- Filip Ridelberg - filip@ridelberg.com - 070 1619508

 


Ledamot - David Magnusson - david.magnusson@securitas.se - 070 9884300
 

 

Valberedning

 

Ordförande - Leo Persson - loepersson@gmail.com - 070-822 55 38

 

Ledamot - Mikael Abrahmson -  mab@lfr.se - 070 - 871 70 12

Ledamot - Sven-Olof Persson - perssonsop@gmail.com - +703937330

 
 

PR & Sponsorprojekt

 

Ledamot  - Ingemar Olofsson  - ingemar2610@hotmail.com  -  073 0275293

Ledamot /kansli - Carina Kindbom - carina@torebodagk.se - 0506-12305

Ledamot - Håkan Gustafsson  -  hakan.gustafsson@incup.se   - 0708 130036

Ledamot - Mats Robertsson - mats@torebodagk.se - 070-7910591

Ledamot - Sven Olof Persson - perssonsop@gmail.com  - 070-393 73 30

Revisorer

 

Revisor   - Ann Lindeberg

Revisor  - Jan Erik Ståhl

Ingen kan göra allt -

men alla kan göra något

Arbetet i en golfklubb bygger på frivillig arbetskraft. Vill du engagera dig i något av klubbens olika projekt? 

Hör av dig till Carina i kansliet om du vill hjälpa till!

Tel 0506-12305 eller mail info@torebodagk.se

Medlemssidan

(Lösenordsskyddat - lösenordet får du av Carina i kansliet.

Mejla info@torebodagk.se)

Personal

Kansli - Carina Kindbom

Greenkeeper - Patrick Blomqvist

Tränare/PRO - Mats Robertsson